Podatek od zakładów bukmacherskich w Polsce

Dadał Buker

Zakłady bukmacherskie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Przeglądając Internet czy oglądając telewizję, coraz częściej możemy natrafić na reklamy związane z obstawianiem spotkań.

Liczba legalnych bukmacherów w Polsce cały czas się zwiększa, wszyscy próbują zachęcić nowych graczy, aby założyli konto właśnie u nich. Dla niektórych obstawianie meczów to tylko zabawa, „puszczenie” kuponu za kilka lub kilkanaście złotych, który zwiększy emocje podczas oglądania danego spotkania. Inni traktują zakłady bukmacherskie jako szansę realnego zarobku.

LVBET rozdaje FREEBET za rejestrację
20 zł bez depozytu i dowodu + 2000 zł za wpłatę

 

Granie systemami, obliczanie wysokości stawek, długie analizy wcześniejszych wyników to jedne z wielu metod stosowanych przez graczy, którzy próbują wykorzystać swoją wiedzę sportową do zarobku. Jednak wiele grających osób zapytanych o przeszkody związane z wygrywaniem pieniędzy u bukmachera, wskaże podatki. W niniejszym artykule omówimy związane z nimi kwestie. Kiedy musimy zapłacić podatek od wygranej? Jaka jest jego stawka i czy rzeczywiście jest on problemem?

Podatek od gier

Zanim powiemy o podatku od wygranej w zakładach bukmacherskich, należy wspomnieć o innej opłacie pobieranej od każdego gracza, czyli podatku od gier. Jest on związany z art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy o grach hazardowych z 2009 roku.

Na jej mocy, od zakładów wzajemnych innych niż dotyczących sportowego współzawodnictwa zwierząt, pobiera się podatek w wysokości 12%. Oznacza to, że z każdej stawki wpłaconej bukmacherowi na dany zakład, na rzecz fiskusa automatycznie odprowadzane jest 12%.

W praktyce wygląda to tak, że wysyłając kupon np. za 100 złotych, tak naprawdę gramy tylko 88 złotymi. W przypadku kuponu o kursie 2,00 wygrana nie będzie więc wynosić 200 złotych, tylko 176. Czas przyjrzeć się temu, jaki jest podatek od wygranej, o którym mowa w tytule.

3 najciekawsze promocje na start
aktualizacja: 4 dni temu


30 zł FREEBET - FORTUNA.PL + 300 zł darmowy zakład
1500 zł za WPŁATĘ - STS.PL + 100 zł darmowy zakład
3500 zł CASHBACK - SUPERBET.PL + 234 zł za wpłatę

ZESTAWIENIE promocjI

 

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

Ustaliliśmy, że podatek od gier pobierany jest od każdej gracza, niezależnie od wysokości stawki i potencjalnego zysku. W przypadku podatku od wygranej, zostaje on pobrany wtedy, gdy przekroczy ona 2280 złotych.

We wszystkich wygranych poniżej tej kwoty, zostajemy obciążeni tylko podatkiem od gier. Jaki jest więc podatek od wygranej? W przypadku zakładów wzajemnych, w Polsce wynosi on 10%. Oznacza to, że od każdej zwycięskiej kwoty powyżej 2280 zł, zostaje odliczone właśnie 10%. Tutaj należy wspomnieć o dwóch ważnych rzeczach.

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że wspomniane podatki (od gier i od wygranej) nie są zamienne. Wygrana, która przekroczyła próg 2280 zł, również jest obciążana 12% przy zawieraniu zakładu.

Druga istotna sprawa to kwota, od której rzeczywiście pobierany jest podatek od wygranej. Wiele osób myśli, że wspomniany procent odliczany jest tylko od różnicy ich zysku i 2280 zł, czyli „nadwyżki” nad tą kwotą. W rzeczywistości pobiera się go od całej wygranej.

Załóżmy więc, że chcemy postawić 1000 złotych na kupon o kursie 4,00. W związku z 12-procentowym podatkiem od gier, potencjalna wygrana, którą wskaże nam bukmacher, będzie liczona w sposób: 0,88*1000*4,00 = 3520 zł. Wygrana przekracza próg 2280 złotych, więc odliczamy od niej 10%: 0,9*3520 = 3168 zł. I to jest kwota, którą ostatecznie dostaniemy „do ręki”.

Czy można uniknąć podatku dochodowego?

Zapłata zarówno podatku od gier, jak i podatku od wygranej w zakładach bukmacherskich jest obowiązkowa i wszelkie formy ich uniknięcia są niezgodne z prawem. Wielu z nas z pewnością słyszało o kimś, kto gra na zagranicznych stronach, przez co zwiększa swoje zyski.

Jednak należy pamiętać, że granie u innych bukmacherów niż tych, którzy znajdują się na liście Ministerstwa Finansów jest nielegalne i grozi surowymi karami. Podatek dochodowy nie dotyczy w Polsce tylko zakładów bukmacherskich, ale także wygranych chociażby u Totalizatora Sportowego lub w innych loteriach i konkursach.

Czy muszę składać zeznanie podatkowe w przypadku wygranej u bukmachera?

Warto dodać, że jako gracze nie musimy samemu składać zeznania podatkowego, ponieważ robi to za nas bukmacher i to on przesyła do Urzędu Skarbowego specjalny PIT-8AR. Jest to spore udogodnienie, ponieważ osobę która wygra pieniądze, nie musi zaprzątać sobie głowy żadnymi formalnościami i zastanawiać się, jaki jest podatek od wygranej, który musi odprowadzić.

Bukmacher nr 1 Wybór naszych uzytkowników
FORTUNA STS SUPERBET LV BET
300zł Cashback
+ bonus Freebet
100zł Cashback
+ bonus za wpłatę
3500zł cashback
20zł FREEBET
+ bonus za wpłatę
  Aplikacja
Aplikacja 9/10 8/10 8/10 7/10
  Gra bez podatku
Gra bez podatku Happy Hours - czasowe czasowe
  Bonus za wpłatę
Bonus za wpłatę - do 1500 zł do 200 zł do 2000 zł

Często wybierane